ŽIVOT

Čarobni napitak – kafa

Koliko god puta čuli razne priče o štetnim uticajima kafe na naš organizam, većina nas ipak u ranim jutarnjim satima, trenucima premora, ćaskanja sa drugaricama i mnogim ostalim situacijama, najradije pije, upravo, kafu. Ovaj napitak, uostalom kao i sve što unosimo u naš organizam, ima svoje dobre i loše strane.

Ono što verovatno već znaš ukoliko je konzumiraš jeste da kafa ponekad može izazvati nesanicu, gorušicu a nekad i dijareju, međutim, manje poznata činjenica je da unosom kafe zapravo sprečavamo usvajanje vitamina i minerala u organizam kao i da znatno otežavamo varenje. Zato se preporučuje ona prva, jutarnja kafa na prazan stomak i to, sat vremena pre doručka kako bismo mogli da usvojimo sve te minerale i vitamine iz hrane. Takođe, poznat je i njen uticaj na nervni sistem, jer sadrži kofein – snažnu psihoaktivnu supstancu koja izaziva blagu zavisnost.

Ali, ali, ali… Svi ljubitelji kafe i te kako znaju za njena blagotvorna dejstva, naročito kada su u pitanju budnost i raspoloženje. Međutim, kofein povoljno utiče i na širenje bronhije, u smislu njihovog širenja. Pa je tako u Italiji i Americi, naučnim studijama, dokazano da dve do tri šoljice kafe dnevno značajno smanjuju pojavu astmatičnih napada. A osim što širi mišiće pluća, kofein blago širi i tonus mišića bešike pa kod neke grupe ljudi može povećati nagon za mokrenjem.

Što se tiče holesterola, kofein podjednako povećava i LDL i HDL, tj i loš i dobar holesterol pri tom ne menjajući njihov međusobni odnos pa se tako, ovaj uticaj ne može smatrati štetnim.

Bilo kako bilo, za većinu nas, kafa predstavlja sastavni deo života i uživamo dok je pijemo. Naravno, ukoliko je pijemo u normalnim količinama i normalne jačine, možemo i da ostanemo pri ovom užitku.

(magazinzazene.com)