ŽIVOT

Kako je Nikola Tesla zamišljao 21. vek?

Tesla je govorio kako će u 21. veku zaživeti robotizacija proizvodnje, da će naučna otkrića postati prioritet, a da će duvan i kafa zbog postati neatraktivni.

Ove godine obeležićemo 160. godišnjicu rođenja Nikole Tesle, jednog od najvećih naučnika i pronalazača svih vremena. Iako je iza sebe ostavio ogroman broj izuma, Tesla je često razmišljao i o budućnosti. Tokom 1930-ih njega su u hotelu Governor Clinton u Njujorku često posećivali novinari Njujork Tajmsa i Tajma s kojima je razgovarao o svojim počecima, ali i o onome šta nas tek čeka u 21. veku.

Nauka će biti prioritet

Genijalni Tesla zamišljao je svet u kom će prioritet za čovečanstvo postati naučna otkrića, a ne ratovi. Tada je govorio kako najcivilizovanije zemlje na svetu najviše što mogu troše na ratovanje, a najmanje na obrazovanje. Prema njemu, u ovom veku će se taj prioritet promeniti, a govorio je kako će borba protiv neznanja biti slavnija nego smrti na ratištu, a jednako tako će i otkrića novih naučnih istina postati važnije od sukoba diplomata.

Govorio je i o novinama svog doba koje su tada naučna otkrića i nove filozofske koncepte shvatale kao vesti, dok će po njemu političke kontroverze i zločin dobiti mizeran prostor, a s naslovnih strana će vrištati slavna otkrića.

Ishrana i zdravlje

Na kraju svog života, Tesla je imao i pomalo neobične teorije o onome kakva bi trebalo da bude optimalna ljudska ishrana. Sam je jedva jeo med i mleko u poslednjim danima, verujući da je to najčistiji oblik hrane. Zbog takve ishrane je izgubio i na kilaži, što je doprinelo zabludama da je spao na prosjački štap pred kraj života. Sam je izbegavao meso, a predviđao je da će razni stimulansi poput kafe, čaja i duvana nestati – jer će jednostavno prestati da budu atraktivni, dok će se alkohol i dalje konzumirati. On je još prognozirao da će biti dovoljno žita i žitnih proizvoda da se hrani ceo svet, čak i populacija Kine i Indije koje su bujale.

Roboti

Krajem 19. veka, Tesla je počeo da radi na robotici kad je patentirao čamac na daljinsko upravljanje, a u svojim je predviđanjima govorio da ćemo brojne aktivnosti koje obavljaju ljudi u budućnosti prepustiti robotima. Govorio je i o tome da će roboti u 21. veku zauzeti mesto koje je robovska radna snaga imala u antičkim civilizacijama, što će ljudima ostaviti prostora da ostvaruju više životne ciljeve.

Osnivanje agencija za zaštitu životne sredine

Iako je govorio o američkoj Agenciji za zaštitu životne sredine (EPA) koju ćemo videti tek kroz stotinak godina, to se ostvarilo mnogo ranije. Tesla je govorio o higijeni i telesnoj kulturi koje će biti prepoznate kao grane obrazovanja i vlasti, ali i o istoimenom ministarstvu koje bi 2035. trebalo da američkom predsedniku bude mnogo važnije od ministarstva odbrane, na primer. Govorio je tada kako će deci i unucima zagađenje plaža biti nezamislivo kao što je njemu tada bio život bez kanalizacije. Snabdevanje vodom mnogo će se bolje nadzirati, a prema Tesli – samo će ludaci piti nesterilizovanu vodu.

(B92)