ŽIVOT

Na visokim potpeticama: Stop nasilju! Žena si, ali nisi “slabiji“ pol

Supa nije bila vruća. Žena dobije batine. Prozborila je koju reč. Opet dobije batine.  Šef ga je iznervirao. Zna se na kome će da iskali bes. Danas mu je sve potaman, ali batina je iz raja izašla, ipak će i danas dobiti batine. Preventive radi.

Ovih dana jedna od glavnih tema u medijima je da će se od prvog juna muškarci koji udare ženu kažnjavati zatvorom. Čitam i kličem u sebi u ime svih onih žena koje za modrice ispod oka kažu: „Ma, nije to ništa. Pala sam sa stepenica”, u ime svih onih koje povremene šamare zanemaruju, svaku novu masnicu leče sa njegovim “neću nikad više” (masnice koje se po nepisanom pravilu ponovo “omaknu”), koje uvrede i ponižavanje ne vide kao uvertiru u nešto mnogo veće, u ime svih žrtava koje je jedno čupanje za kosu dovelo do smrtnih slučajeva. Žena si, ali nisi “slabiji” pol samo zato što je fizički od tebe jači. Nisi vreća za njegovo pražnjenje. Nisi objekat. Ni komad mesa.

Nedavno sam prisustvovala tribini posvećenoj ovoj temi, slušala ispovesti zlostavljanih žena i shvatila da više nije najveći problem ohrabriti ih da progovore, već slabo reagovanje nadležnih institucija. Pitanje je kako će se ovaj zakon primenjivati u praksi. Vidim, muškarci se bune, plaše se za svoju egzistenciju, jer šta ako njih žena udari ili napadne? Koji zakon će njih da zaštiti?

Nasilje je nasilje, bez obzira na pol, rasu ili godine, ali se ne sećam da sam ikada pročitala kako je žena godinama zlostavljala muža, tukla ga dok se on ne onesvesti, da je svakodnevno okrvavljen ležao na podu sa raspukolm usnom i podlivima na licu, da ga je žena dva puta dnevno seksualno zlostavljala, da se tako mučen i prebijan obratio porodici, a da je kao odgovor dobio: „Ćuti i trpi”. Verujem da postoje ovakvi slučajevi, ali se ne sećam statističog podatka da je u Srbiji svaki drugi muškarac pretrpeo neki oblik nasilja u porodici, ili da živimo u matrijarhatu gde su muškarci na margini društva.

Na sreću, pitanje nasilja nije više tabu tema, samo priželjkujemo da nam konkretno na delu država pokaže kako se obračunava sa nasilnicima. I dok se krivica prebacuje sa jednih na druge, položaj žene u  društvu ostao je pod znakom pitanja, kao indirektni putokaz za iživljavanje po bilo kojoj osnovi. Dignite li svoj glas ili spomenete svoja prava, vi ste radikalna feministkinja. A kako se naziva to što muškarci za isti posao koji obavljaju i žene bivaju više plaćeni, ili neka mi neko objasniti od kada je trudnoća postala neizbežno pitanje na razgovoru za posao i presudan faktor eliminacije? Položaj žene u društvu usko je povezan sa nasiljem nad ženama.

Poručuju nam da će se žene u Srbiji osećati bezbedno, da će policija oštro postupati prema nasilnicima, a da će ih sudovi osuđivati na ozbiljne zatvorske kazne. Živi bili, pa videli.