Top forma

ZIMSKI SPORTOVI: Pre nego što krenete na skijanje ovo morate da znate

Ako želite da uživate u zimskim sportovima bez straha da ćete se povrediti, pre odlaska na planinu morate da se pripremite za napore.

Više saveta o ovome donosi docent doktor Roberta Ropreta:

– Pripreme za skijanje su neophodne svima iz više razloga. Pre svega, klima je drugačija od one na koju smo navikli, vazduh je hladan, a disanje produbljeno, pa postoji opasnost da se nadraže disajni organi. Zato je najbolje da pripreme teku na otvorenom – naglašava Ropret.

Koliko je vremena potrebno za kvalitetne pripreme?

– Pre odlaska na planinu neophodno je da se pripremate najmanje 15 dana. Naravno, program zavisi od toga koliko planirate da skijate u toku dana. Nije isto kada ste na snegu dva ili šest časova. Skijanje je vrlo naporno, jer zahteva izdržljivost, snagu, gipkost, položaj tela je karakterističan i veliko je opterećenje na nogama.

Konkretno koje vežbe preporučujete?

– Sportovi kao što su klizanje, vožnja rolera i bicikla je odlična priprema, jer je angažovana slična grupa mišića kao kod skijanja. Poželjno je trčanje, bilo na otvorenom ili na pokretnoj traci, kao i vežbe koje jačaju noge i kolena, na primer čučnjevi.

POVREDE
Kolena najviše stradaju

– Skijanje je uglavnom praćeno upalom mišića, često se javljaju i problemi sa disajnim organima zbog hladnog vazduha, promrzline i opekotine od sunca. Skijaši bi naročitu pažnju trebalo da obrate na skijaške cipele, jer neadekvatna oprema dovodi do pojave čukljeva. Što se tiče klasičnih povreda, najčešće dolazi do istegnuća ligamenata kolena. Zato je važno da svi skijaši objektivno procene svoje sposobnosti i da u skladu sa tim biraju staze.

Pripremne vežbice za skijanje

Uradite 8 – 12 ponavljanja svih prikazanih vežbi u 1 – 3 serije. Trenirajte 2 – 3 puta nedeljno pridržavajući se redosleda vežbi i broja ponavljanja.

Prikazani način vežbanja postaće vam vrlo brzo lagan, pa ćete ruke stavljati na bokove, raditi sa manjim tegovima i sl.

Uz ove vežbe, posle nekog vremena, možete dodati čučnjeve i izdržaj u čučnju. Čučnjeve radite u širini ramena sa petama na 1 – 3 cm podignutim od nivoa prstiju. Broj ponavljanja i serija kao i kod ostalih vežbi. Izdržaj u čučnju se radi tako što se naslonite leđima na zid i spustate karlicu do visine kolena, da butine budu paralelne sa podom a potkolenice paralelne sa zidom. U tom položaju se zadržite za početak 10 sekundi a kasnije i mnogo duže. Radite tri serije sa pauzom od 1 – 3 minuta.

(Srećna žena)