Zdravlje

Bubrezi traže dovoljno vode

NEDOVOLjNIM dnevnim unosom tečnosti možemo ozbiljno da ugrozimo bubrege.

Ovaj organ je važan za održavanje balansa vode i minerala, pa nedovoljno tečnosti može da dovede do nagomilavanja toksičnih materija, koje ne mogu potpuno da se izbace urinom. Da biste to izbegli, potrebno je da se pije između 2,2 i tri litra vode dnevno, tvrdi naučni savetnik i internista-nefrolog Gordana Peković.

Smanjenim unosom vode snižava se volumen krvi koji dolazi u bubrege, srce, mozak i mišiće, što može da ima posledice na opšte zdravlje, a pre svega slabiji rad bubrega.

– Zbog nedovoljnog unosa vode može da se javi malaksalost, zamor i nedostatak energije – kaže Gordana Peković, nefrolog. – Opasno stanje teške dehidratacije i prerenalne bubrežne slabosti zahteva hitno zbrinjavanje pacijenta, odnosno korigovanje unosa tečnosti infuzionim rastvorima.

Prema rečima nefrologa, optimalan unos vode je najbolja prevencija u sprečavanju poremećaja rada bubrega. Ako, ipak, dođe do dehidiriranosti, unosom tečnosti i korekcijom minerala u krvi bubrezi će se oporaviti, ali uslov je da se lečenje započne na vreme.

– Voda je takođe važna jer sprečava nastanak mikrokalkuloze u bubrezima, a samim tim i uporne urinarne infekcije koje se javljaju kao posledica formiranja kamena i peska – kaže doktorka Petković.

Voda se gubi procesom disanja, znojenja, mokrenja i pražnjenjem creva, pa za jedan dan izgubimo oko 2,5 litara tečnosti. Da bi organizam dobro funkcionisao, potrebno je da nadoknadimo ovaj gubitak.

– Pokazatelj da pijete dovoljno tečnosti je izbacivanje oko 1,5 litara bezbojne ili svetložute mokraće i retko osećanje žeđi – kaže nefrolog Gordana Peković. – Ukoliko niste uzeli dovoljnu količinu vode, urin će biti taman i koncentrisan.

Iako pića kao što su mleko, sokovi, kafa i čaj sadrže veću količinu vode, ne treba zaboraviti da je čista voda najvažniji izvor tečnosti za funkcionisanje organizma. Trudnice i majke sa bebom treba da unose dodatne količine, kako se ne bi poremetio acido-bazni status, balans tečnosti i balans elektrolita u organizmu.

VIŠAK SE RETKO DEŠAVA

IAKO nije uobičajeno, moguće je popiti previše vode. Kada bubrezi nisu u stanju da izluče višak, minerali u krvi su razređeni, što za posledicu ima nizak nivo natrijuma u krvi koji se naziva diluciona hiponatrijemija. Ipak, ova pojava je vrlo retka kod zdravih osoba.

(Novosti)