Kuvanje

NI U LUDILU: Ovih pet namirnica nikada nemojte podgrevati!

Ipak, podgrevanje unapred pripremljene hrane može da bude više nego opasno. Imajte u vidu da nisu sve namirnice, bilo zbog bakterija koje se ne uništavaju podgrevanjem, bilo zbog proteina čiji se molekuli uništavaju tokom zagrevanja, piše Indipendent.

“Alo.rs” vam prenosi kojih pet namirnica nemojte podgrevati ni u ludilu!

PILETINA

Kod piletine i druge peradi, baš kao i jaja, česta je kontaminacija salmonelom, što može predstavljati poseban problem ukoliko jelo od piletine podgrevate u mikrotalasnoj rerni, jer njeni talasi ne prodiru u sve delove hrane kao kad je podgrevate na klasičnom šporetu. Iz tog razloga, posebno kad je piletina u pitanju, potrebno je da je okrenete više puta kako bi se zagrejela sa svih strana i kako bi talasi iz mikrotalasne rerne došli do sredine mesa. Podgrevanje piletine se ne preporučuje i iz razloga što ona, za razliku od crvenog mesa, ima veću gustinu proteina, koji se tokom podgrevanja razbijaju drugačije i mogu da dovedu do problema kod osoba koje imaju osetljiv želudac.

PIRINAČ

Najvažnija stvar u vezi pripremljenog pirinča jeste kako da ga čuvate posle kuvanja. Ukoliko se posle kuvanja pirinač drži na sobnoj temperaturi, spore bakterija se množe i mogu da proizvedu otrov koji može dovesti do povraćanja i dijareje. Podgrevanje pirinča neće eliminisati ove otrove.

KROMPIR

Slično kao s pirinčem, problem s krompirom nije u samom podgrevanju, nego u načinu čuvanja posle pripreme. Ukoliko se krompir drži na sobnoj temperaturi, a ne u frižideru, stvaraju se idealni uslovi za razvoj bakterije “clostridium botulinum” (koja izaziva botulizam), naročito ukoliko je krompir zamotan u foliju i nema dodira sa kiseonikom. Podgrevanje krompira neće uvek eliminisati ovu bakteriju.

SPANAĆ I DRUGO LISNATO POVRĆE

Spanać i drugo lisnato povrće sadrži dosta nitrata, koji su sami po sebi bezazleni, ali mogu biti pretvoreni u nitrite, a potom u nitrozamine za koje se zna da su kancerogeni. Mogu uticati na sposobnost krvotoka da prenosi kiseonik do organa, a kod male dece mogu dovesti do stanja poznatog kao “sindrom plave bebe”, koji nastaje usled respiratornog poremećaja.

PEČURKE

Pečurke sadrže proteine koje enzimi i mikroorganizmi vrlo lako mogu razbiti. Ukoliko se ne čuvaju ispravno, gljive vrlo brzo mogu da se pokvare i dovedu do problema sa stomakom posle podgrevanja. Preporučuje se da u frižideru ne stoje duže od 24 sata, a potrebno ih je podgrejati na temperaturi iznad 70 stepeni Celzijusa.

(Alo!, foto: profimedia)