ŽIVOT

PREPOZNAJTE SE: „Fejsbuk“ fotografije otkrivaju vaš karakter

Internet svet, manje ili više, svima nam je okupirao život. Zbog nedostatka vremena, možda i volje, komunikacije sa prijateljima i poznanicima se uglavnom odvija preko mobilnih telefona, SMS poruka, „fejsbuka“ i ostalih društvenih mreža.

Razmislite kakvu sliku ćete odabrati za svoj profil, jer profesonalni psiholozi mogu na osnovu nje da pročitaju vaš karakter. Evo i kako…

Sa dečkom/devojkom – želite da celom svetu stavite do znanja da ste veoma srećni i vrlo zaljubljeni. A, da li je baš tako? Stručnjaci smatraju da osobe koje zaista uživaju u emotivnoj vezi, nimalo ne haju za ostatak sveta. Naprotiv, svoju sreću čak žele i da sariju od očiju javnosti, svesne da će u protivnom izazivati ljubomoru ili zavist.
Sa svojim detetom – Mlade majke u 90 odsto slučajeva na svom profilu poziraju sa bebom u naručju. To uglavnm traje dok dete ne napuni dve, tri godine, a potom se majke ponovo pojavljuju u singl varijanti.

Britanski psiholog Aši Šaravi smatra da je to tipično za „prvorotke“, koje se u prvih nekoliko meseci u potpunosti identifikuju sa ulogom majke, ignorišući činjenicu da su istovremeno i žene, seks simboli, da imaju karijeru. Zanimljivo je da na „fejsbuku“ sa detetom pozira tek svaki 10 otac. Sa kućnim ljubimcem – Osobe koje su na profilu zakačile sliku sa svojim ljubimcem, ne šalju time poruku da vole životinje. Stručnjaci smatraju da oni zapravo pokazuju da umeju i hoće da brinu o nekome „sa dve noge“ i da im nedostaje ljubav partnera. Ovakve fotografije vrlo retkoimaju oni koji su u braku ili u stabilnoj emotivnoj vezi.

Sa mnogo prijatelja – „Omiljen(a) sam u društvu i svi me vole“, žele da poruče oni koji se u suštini osećaju prazno i neshvaćeno. Ali, voleli bi da to prikriju od očiju virtuelnog sveta.

Golišave fotografije – Ako vam je prva asocijacija na ovo atrktivna žena u kupaćem kostimu, varate se. Na „fejsbuku“ je mnogo više golišavih muškaraca, obučenih samo u farmerke ili bermude, nego što je dama. Stručnjaci sve koji poziraju oskudno odeveni ocenjuju kao egzibicioniste, koji se javno hvališu svojim izgledom, jer nemaju druge, jače adute. Lepo izgledate (super sređeni, nasmejani) – svaki čovek u dubini duše želi da pošalje lepu sliku o sebi, a najlakše će to da uradi ako se sredi, lepo obuče, stanete pred objektiv i ljubazno nasmeši. To možda deluje izveštačeno, ali psiholozi smatraju da je to zdrav način da se dođe do suštinskog cilja.

Loše izgledate (namršteni, izobličenog lica) – vapite za pažnjom, razumevanjem, bliskošću, ljubavlju. Većina osoba na „fejsbuku“ pravi grimase na fotografijama. Mnogi to rade da bi izgledalo kao da su slike krajnje spontane, ali većina samo vapi za pažnjom, jer je u realnom životu nema dovoljno.

Na slikama je neko drugi, pejzaž ili crtež – Prema mišljenju psihologa, u pitanju su zatvorene osobe koje se istovremeno trude da sakriju svoju intimu, ali bi i da se eksponiraju. Zbunjeni su, ne znaju tačno ko su i šta hoće od sebe i drugih. To može da bude samo jedna faza u životu.

Nema nikakve slike – NN lica su najčešće oni koje ne zanima virtuelna komunikacija i ne vole taj vid druženja, ali su ipak otvorili svoj profil. Čak 67 odsto ljudi u prvih nekoliko dana ili meseci na „fejsbuku“ nisu želeli da stave fotografiju. Odbijajući da stave sliku, žele da daju do znanja da imaju život i van virtuelnog sveta.

(Srećna žena)