Deca

Šta se stvarno dešava sa vašom karijerom posle rođenja bebe

Konstantno se borimo za jednaka prava u poslovnom svetu. Pokušavamo da smanjimo pritisak i unesemo balans u svoj život. Ipak razlika u polovima i činjenica da smo žene i da u nekoj budućnosti sebe možda vidimo sa potomstvom nimalo ne olakšava taj proces.

Iako možda još nemate decu, a pomislile ste kako bi takva odluka uticala na vašu karijeru, onda pripadate većini žena koje obuzimaju iste strepnje i zabrinutost. Stručnjaci kažu da se mnoge žene povlače i odbijaju velika unapređenja ili projekte zbog straha da kasnije to možda neće moći da postignu. Da li je potrebno da same sebi postavljamo dodatne barijere i osećamo strah i krivicu unapred iz čisto bioloških razloga.

Ako se pitate kako bi dete moglo uticati na vašu karijeru, prenosimo vam iskustva nekih zaposlenih majki i kako one sagledavaju situaciju u kojoj i vi možete da se nađete.

„Posle rođenja deteta svoj posao sam zavolela još više.“

Ana, 34, advokat, Beograd

„Radila sam prekovremeno gotovo stalno i za mene je ostajanje na poslu i do kasno u noć bila najnormalnija stvar. Posle rođenja deteta shvatala sam da ću morati da usporim, ali svoju karijeru sada cenim dodatno i kao osoba se nisam promenila. Jednostavno sam shvatila da više ne mogu da provodim noći u kancelariji, već moram da izbalansiram porodicu i posao. Sada se vraćam ranije s posla i provodim vreme sa svojim sinom, a kada on ode na spavanje nastavljam rad od kuće. Moj cilj je da svom detetu pokažem da je važno biti vredan i da vas lična dostignuća uzdižu i obezbeđuju lep život.“

„Postala sam bolji pregovarač.“

Sanja, 42, vlasnik kompanije, Novi Sad

„Oduvek sam bila posvećena karijeri i radila sam punom parom, i čak i kada sam ostala trudna nisam želela da menjam tempo. Moj sin je provodio više vremena sa svima drugima i počeo je druge da zove mama. Tada sam shvatila da nešto moram da promenim. U traženju novih poslova postala sam odlučnija i pregovarala sam jasno o tome da zbog porodice ne mogu da dolazim na posao pre devet ili da provodim previše vremena na poslovnim putovanjima. Nisam se više plašila da iskažem svoje uslove onog trenutka kada sam shvatila da je mom sinu potrebno da budem uz njega.“

„Shvatila sam da mi je potrebna pauza.“

Milica, 34, marketing konsultant

„Bila sam viši marketing menadžer kad sam rodila prvu ćerku i bila sam rešena da dokažem da mogu da budem Super Mama. To je značilo da sam je vodila na poslovna putovanja kako bih nastavila da je dojim. Bila sam potpuno iscrpljena. Kada sam otpuštena posle odlaska na porodiljsko odsustvo sa drugom ćerkom, odlučila sam da ne žurim sa povratkom na posao. Shvatila sam da sam radoholičarka. Imala sam ušteđevinu koja je bila dovoljna za period pauze od godinu dana. Na početku karijere postavila sam sebi finansijski cilj da uštedim dovoljno novca koji će mi omogućiti fleksibilnost u periodu kada budem poželela decu. Smatrala sam to polisom osiguranja za slučaj da majčinski instinkt pobedi ambiciju. Sada radim na stvaranju snažne veze sa svojim ćerkama, držim časove joge i pružam usluge kao freelance konsultant. Razmišljam o povratku na posao u korporativnom okruženju u toku naredne godine. Kada se to desi, zbog novostečenog samopouzdanja sigurno ću biti mnogo bolja u svom poslu nego ranije.“

„Zbog rođenja bebe počela sam da se osećam zaglavljeno.“

Anonimna sagovornica, 37

„Kada je trebalo da se vratim na posao posle porodiljskog odsustva mislila sam da će mi najteže biti ostavljanje deteta u vrtiću, ali sam brzo videla da joj prija okruženje druge dece i da je socijalizacija dobra za nju. Ono što me je neočekivano obuzelo jeste osećanje nezadovoljstva na poslu i shvatila sam da mi treba promena. Ali sa veoma malim detetom kod kuće i još jednim na putu ne bih se usudila tako lako da se upustim u traženje novog posla. Zaista me frustrira činjenica da moje muške kolege ne moraju da se suočavaju sa ovakvim problemima i mogu da menjaju poslove kada god požele.“

„Zbogom neplaniranim poslovnim izlascima.“

Jelena, 33

Nekadašnji PR, a trenutno mama puno radno vreme

„U mom poslu sve zavisi od negovanja poslovnih veza – ručkovi sa agentima, piće posle posla sa klijentima. Posle rođenja ćerke, mnogi društveni aspekti su nestali. Moj muž je advokat koji mnogo radi, tako da zapravo nije mogao da preuzme brigu o bebi tokom noći. Mogla sam da prisustvujem večernjim dešavanjima samo ako bih unapred našla nekog da čuva bebu, ali nije bilo prostora za spontanost. Pokušavala sam to da prevaziđem tako što bih uspavala svoju ćerku, a onda bi se svi skupili u mojoj kući. Volela bih da verujem da je to bilo korisno za sve strane.“

„Volela bih da sam mogla sebi da priuštim da ostanem kod kuće.“

Ivana, 34, vaspitačica u obdaništu

„Volela bih da sam mogla da budem zaposlena samo kao mama, ali morala sam da se vratim na posao zbog finansijske situacije. Ja i moj muž, koji je socijalni radnik, sa našim primanjima, ne bismo mogli da priuštimo da ja ne radim. Prvog dana po povratku na posao rasplakala sam se i rekla: ,Trebalo bi da se brinem o svom detetu, a ne o tuđoj deci.’ Malo-pomalo, navikla sam se. Ponovo sam trudna i ovog puta mi je teže. Tokom prve trudnoće brinula sam se o trogodišnjacima. Sada imam grupu još mlađe dece i moram da se saginjem, da ih podižem i menjam im pelene. Ali vredno je truda jer imam priliku da omogućim svom detetu sve što mu je potrebno.“

„Pomirila sam se sa ludim tempom.“

Anonimna sagovornica, 29, lekar stažista

„Mislila sam da će rođenje deteta promeniti moj DNK i da ću možda poželeti da prestanem da radim. Ali, to se nije desilo. Ipak, u mom životu ne postoji ravnoteža. Kada sam na poslu, angažovana sam i posvećena, ali imam grižu savesti i nedostaje mi ćerka. Kada sam kod kuće, naročito ako sam na dežurstvu, i dalje mislim o poslu. Borila sam se sa osećajem premora i činilo mi se da ne postižem dovoljno ni na poslu, ni kod kuće, ali vremenom sam prihvatila to stanje kao novi vid normalnosti.“

„Izgubila sam fokus, ali ne predajem se.“

Bojana, 34, bivša učiteljica

„Posle fakulteta, bila sam učiteljica koja je imala ambiciju da postane direktorka škole. Kada smo muž i ja poželeli decu, moji prioriteti su se promenili. Trebalo nam je četiri godine i brojne posete doktorima da bismo dobili svoje prvo dete, tako da sam zastala u profesionalnom smislu. Radila sam kao tutor, ali nije bilo prostora za napredovanje. Nedostajalo mi je da budem deo nečeg većeg. Nedavno sam osnovala svoju kompaniju i angažovala se oko toga do maksimuma. Iako ume da bude vrlo teško sa dvoje dece od dve i četiri godine, znam da je dobro i za mene i za moje ćerke da naučimo da se život ne vrti samo oko njih.“

„Radim jer mrzim da ostajem kod kuće.“

Danka, 35, menadžer prodaje

„Pre rođenja bebe nisam bila toliko motivisana u pogledu posla, pa sam godinu dana ostala kod kuće sa svojim sinom. Mislila sam da ću uživati u tom iskustvu, ali bila sam nezadovoljna. Nedostajala mi je konverzacija sa odraslima. Zamerala sam svom mužu, koji je mnogo putovao. Bio mi je potreban posao, poslovna putovanja i sastanci. Sada kada sam pronašla posao koji me inspiriše, motivisana sam više nego ikad pre. Ne mogu da zamislim da moja jedina aktivnost bude briga o detetu.“

„Zbog majčinstva sam postala bolja u svom poslu.“

Lana, 29

„Negovanje novorođene bebe vas navede da shvatite da ne postoji stvar koju ne možete da uradite. Ako ste uspele da savladate dojenje, ništa drugo vam neće biti problem. Odgajanjem bebe razvila sam nove veštine. Postala sam efikasnija i imam realniju sliku. Bilo da je reč o malim ili velikim stvarima, sve što radimo je u nekom smislu važno. Taj osećaj da ste nešto postigli na svakodnevnom nivou može vam doneti zadovoljstvo i olakšati vraćanje na posao. Mame u poslovnoj sredini mogu dosta da utiču na promenu poslovne kulture i to je dobro za sve nas žene.“

Budite sigurne u ono što želite

Bez obzira na to da li se tek odlučujete na majčinstvo u budućnosti ili baš sada prolazite kroz to, dilema kako će dete uticati na vašu karijeru je neizbežna. Oduvek smo bile svesne da takva odluka utiče i menja ceo naš život, a kamoli samo jedan segment kao što je karijera. Ali u želji da budemo što uspešnije i ambicioznije često doživljavamo strah od suočavanja sa realnošću da jednoga dana želimo da postanemo i majke. Mnogim ženama se dešava da ih upravo želja da nekada u budućnosti postanu majke unapred sprečava da naprave veće pomake u karijeri.

A kada se odlučimo na takav korak i upustimo u to divno iskustvo majčinstva znači da smo prvu prepreku straha od toga kako će posao bez mene ili kako ću ja bez posla narednih godinu dana već prevazišli. Ali iskustva zaposlenih majki oko nas pokazuju da je najvažnije postaviti lične prioritete. Moramo biti svesni svojih želja i obaveza i potom hrabro nastupiti kada je njihova odbrana u pitanju. Ne morate da se plašite da će vam porodica doneti zastoj u karijeri. Majčinstvo vas zapravo može dodatno pogurati ili unaprediti. Ako ste odlučile da vam je karijera prioritet i da bi vas dete samo omelo u tome, i to je u redu samo dok to radite zbog sebe, a ne zbog drugih.

Majke dobijaju novu snagu i nova umeća koja ih čine veoma podobnim za radno okruženje. One su spremne i vredne kako bi svojoj deci pokazale koliko je to važno. Imaju nove vrednosti, odlučnije su i često visoko sposobne za multitasking koji je u poslednje vreme esencijalna veština gotovo svakog posla.

Ne brinite, svet neće stati zato što se vi ostvarujete kao majka. Takođe, imate svoja prava, upoznajte se sa njima i nemojte se plašiti da ih iskoristite. Budite sigurni u ono što želite i jasno istaknite svoje mogućnosti. Kako biste bili dobri i u svojoj karijeri a i za svoju decu, najvažnije je da budete zadovoljne sobom. Strah od velikih promena i neuspeha najčešće slama naše sposobnosti i samopouzdanje. Zakoračite slobodno i srećno u sve poslovne poduhvate znajući da ste donele prave odluke.

(cosmopolitan.rs)