* Koje kombinacije namirnica su dobre za organizam?

– Dobro iskombinovana hrana u potpunosti je iskorišćena i deluje kao lek. Poznavanje i kombinovanje namirnica predstavlja, zapravo, pravi izazov i uspeh. Na primer, namirnice životinjskog porekla su izvor najkvalitetnijih proteina, pa ih treba kombinovati sa sirovim povrćem jer sadrži manje količine belančevina, a i nedovoljne količine esencijalnih aminokiselina. Meso, riba i jaja se kombinuju sa svim vrstama povrća, a sa krompirom, mahunarkama i testeninama je naročito poželjno zbog aminokiselina. Međutim, ova kombinacija kod većine ljudi izaziva digestivne tegobe i osećaj nelagodnosti. Zato, prilikom pripreme, meso i ribu obavezno nakapajte limunovim sokom, dodajte peršunov i celerov list. Meso i ribu na roštilju jedite sa crnim i belim lukom. Omiljeni sir se najbolje kombinuje sa kiselo mlečnim proizvodima ili svežim i kuvanim povrćem. Ali, nikako ga ne jedite sa mesom, drugom vrstom sira i jajima.

* Mnogi se odlučuju na post koji traje nedeljama?

– Post je apsolutno zdrav, jer upražnjavanjem drugačijeg načina ishrane, organizam se fizički čisti od svih oblika teške, masne i kalorične hrane. U postu nema mesa, ali zato ima namirnica sa više celuloze, koje uspostavljaju bolji proces varenja, regulišu stolicu i sveukupan rad organa za varenje, pročišćavaju krvne sudove… Međutim, i u postu bi trebalo biti oprezan, da se ne upadne u zamku jednoličnog unošenja krompira, pirinča, džema, belog hleba. Ukoliko se bez razmišljanja unose svi navedeni ugljeni hidrati, posle 40 dana posta može da se javi vrtoglavica, anemija, dekoncentrisanost, čak i depresija.

* Da li sve osobe mogu da poste?

– Post je stvar lične odluke i dokaz sopstvene vere i snage. Međutim, bez obzira na ovako izraženo osećanje, postu nikako ne bi trebalo da se izlažu trudnice, oboleli od tuberkuloze, bolesnici na hemoterapiji i posle teških operacija, kao i drugi ozbiljno bolesni i rekonvalescenti. Nije poželjno da poste ni stari i onemoćali, deca u razvoju, anemični, a posebno ne žene u generativnom dobu između 15. i 45. godina. Mogu da poste zdrave odrasle osobe, naročito one koje imaju povišene masnoće u krvi i gojazni, a pod nadzorom lekara mogu i dijabetičari.

KOMBINOVANjE NAMIRNICA

Namirnice biljnog porekla se kombinuju sa namirnicama koje imaju više proteina.

* Pečurke sa povrćem zbog svoje biološke vrednosti, jer sadrže aminokiseline i slične su mesu.

* Mahunasto povrće sa žitima i njihovim proizvodima takođe zbog aminokiselinskog sastava.

* Jezgrasto voće se dodaje kod pripreme jela od povrća, žita, ili u voće, pripreme voćnih salata.

* Soja sa crvenim mesom, u odnosu 30 odsto crvenog mesa, a 70 procenata soje. Na ovaj način se smanjuje udeo masti, poznatih kao aterogene masne kiseline, odgovornih za nastanak infarkta.

Postoje namirnice koje nikako ne idu jedna sa drugom ili jedna uz drugu, jer se njihova hranljivost tada potire. Meso i riba se ne jedu sa integralnim hlebom, zbog otežane apsorpcije gvožđa i cinka iz mesa. Zajedno ne idu ni jaje i spanać, jer spanać otežava resorpciju gvožđa iz jajeta, kao ni meso, jaja i riba u istom obroku.

POSNI JELOVNIK

Da bi se organizam snabdeo potrebnim količinama belančevina, tokom posta bi trebalo unositi sojino, heljdino ili ovseno mleko, a od sireva je najbolji sojin ili tofu. Naročito treba obratiti pažnju na takozvane biljne kačkavalje, koji često sadrže kazein, protein mleka životinjskog porekla. Takvi biljni kačkavalji nisu posna namirnica.

Riba i biljna ulja sadrže dovoljne količine proteina, minerala i masnih kiselina. Ribu uvek jedite sa povrćem, bez obzira na to da li je kuvana, pečena ili pržena. Trebalo bi i da redovno uzimate i različite salate od voća i povrća.

(Novosti)