Zdravlje

Evo kako da vam grudi ostanu zdrave

LEPE i zdrave grudi, simbol ženstvenosti i majčinstva, ponos su žene. Još u pubertetu, devojčice krišom stoje pred ogledalom očekujući tu vidljivu promenu, koja će ih pretvoriti u poželjnu mladu damu. Žene koje nisu zadovoljne veličinom, ističu ih „mega“ brushalterima, mnoge ugrađuju silikone ili očajavaju kada s godinama počnu da se opuštaju. Međutim, grudi kao i čitav organizam, starenjem trpe neumitne promene. Na žalost, do promena može da dovede i bolest.

– Tkivo dojki stari kao i telo, gubi jedrinu i elastičnost a mlečne žlezde atrofiraju. Međutim, važno je razlikovati uobičajene promene u ovom nežnom tkivu, u odnosu na promene zbog kojih bi trebalo potražiti pomoć lekara. U 20- im godinama uobičajena je pojava fibrocističnog tkiva, odnosno dobroćudnih kvržica. Moguće je prisustvo bola, povećana osetljivost, kao i nabreknuće dojki. Ove pojave se ispoljavaju zbog mogućih promena u menstrualnom ciklusu, odnosno u nivou estrogena. Bolne grudi i kvržice nisu automatski znak za opasnost, jer zloćudne pojave u grudima u početku ne bole. Međutim, da bi se odagnala i najmanja sumnja, redovno treba obavljati samopregled grudi, a ukoliko se ukaže nešto neuobičajeno, obavezno posetiti lekara- objašnjava ginekolog dr Mima Fazlagić.

* Koje su uobičajene promene na grudima u životu žene?

– U dvadesetim godinama, na primer, veličina varira u zavisnosti od promena u težini i brzini metabolizma. U ovom periodu većina žena želi da postane majka, što dovodi do bujanja grudi kao logičnog sleda u pripremi za dojenje. Tokom trudnoće, kod većine dolazi do povećanja i potamnjivanja areola bradavica. Nakon porođaja, grudi dobijaju izvornu funkciju u ishrani beba dojenjem. U tom periodu su najveće, najaktivnije, sa jako uvećanim mlečnim žlezdama. Međutim, nakon jednog ili više porođaja, grudi uglavnom počinju da gube na elastičnosti. Opuštaju se, a mogu da se pojave i strije. Do ovih promena dolazi zbog naglog uvećanja ili smanjenja težine u trudnoći, pa treba voditi računa da ishrana bude uravnotežena i zdrava.

* Kakve su promene posle četrdesete?

– Posle četrdesete jajnici proizvode sve manje estrogena, a to direktno utiče na grudi. One postaju mekše na dodir, jer dobijaju veću količinu masnoće. Mekane kvržice koje se pipaju u ovom periodu nisu razlog za paniku, ali ako su tvrde, treba obavezno otići lekaru. Osim toga, sa godinama se smanjuje i količina kolagena, zbog čega dolazi do gubitka elastičnosti, gustine i čvrstine grudi.

* Kakva je uloga brushaltera u očuvanju lepote grudi?

– Danas postoji veliki izbor brushaltera, pa svaka dama može da odabere model koji joj najviše odgovara. Preporuka je da se uvek, ako je to moguće, odaberu brushalteri od prirodnih materijala. Što se tiče tinejdžerki, one bi ovaj odevni detalj trebalo da ponesu u trenutku kada za njim postoji potreba, a ne po svaku cenu, zato što ih nosi većina drugarica. Prilikom odabira, trebalo bi da slušaju majke i opredele se za prirodne i udobne. U toku noći je važan potpuni odmor tela, pa ih tokom spavanja ne treba nositi. Telo treba da bude slobodno ušuškano u prirodnim materijalima posteljine.

Untitled

* Da li je preporučljivo koristiti kupke, kreme, mleka za telo?

– Koža grudi je identična kao koža na ostalim delovima tela. Kako negujete lice, negujte i grudi. Sredstva koja koristite ne bi trebalo da sadrže parabene i druge dokazano štetne sastojke. Najbolje je koristiti mleka za telo i hidratantnu kremu, a svakodnevno primeniti desetominutnu nežnu masažu. Na ovaj način se pospešuje cirkulacija, masaža je i vid samopregleda dojki za blagovremeno otkrivanje karcinoma. Osim toga, sapunjanje blagim hidradantnim sapunom sprečava razvoj bakterija, koje se stvaraju prilikom znojenja.

* Da li je opasno sunčati grudi?

– Naučno je potpuno jasno da telo ne bi trebalo izlagati direktnim sunčevim zracima bez zaštite, što se odnosi i na grudi. Koža na grudima je osetljivija, a sunčanje u toplesu može usloviti brže starenje i druge posledice. Posebno su osetljive bradavice i areole. U tom smislu su vrlo štetni solarijumi, zbog čega su u određenim zemljama i zabranjeni.

* Koliko je pirsing na bradavicama opasan?

– Pirsing je uvek povezan sa mnogobrojnim opasnim komplikacijama u vidu krvarenja, teških ožiljaka, infekcija i sepse. Osim toga, bol je intenzivniji u odnosu na pirsovanje drugih delova tela, mada se zavisi od osobe. Takođe, proces zarastanja je duži i zahteva mnogo više brige i nege. U periodu oporavka, bradavice su jako osetljive, čak i na dodir sa pamučnom majicom, bez nošenja brushaltera.

VEĆINA NOSI POGREŠAN BRUSHALTER

BROJNA istraživanja su pokazala da čak 85 odsto žena nosi neodgovarajući brushalter, a 65 procenata je izrazilo želju da budu udobniji. Većina nosi pogrešnu veličinu korpe, zbog čega se brushalter podiže preko grudi ili stoji previsoko na leđima. Zbog lošeg odabira mogu nastati problemi sa kičmom, slični onima koje izaziva neudobna obuća. Ovo najbolje znaju dame sa većim grudima, koje se zbog neadekvatnog brushaltera grbe i pate od bolova i zamora u predelu vrata i leđa.

Britanski stručnjaci takođe potvrđuju ova istraživanja. Profesor dr Džon Tirer je, pošto mu se supruga jednom požalila da bezuspešno traga za odgovarajućim grudnjakom, utvrdio da moderni brushalteri pritiskaju i podižu grudi, pa je sa kolegama dizajnirao grudnjak sa naramenicama koje se ukrštaju na leđima i time olakšao „nošenje lepog tereta“, kako je rekao.

Stručnjaci, inače, smatraju da je bolje uopšte ne nositi brushalter ako nije odgovarajuće veličine, a ukoliko jeste, ne duže od 12 časova u toku dana.

 

MASTITIS

TOKOM dojenja može da se javi mastitis, neprijatna bolna upala dojki, praćena otokom, crvenilom i povišenom temperaturom. Javlja se obično u prva tri meseca posle porođaja, ali može i kasnije tokom dojenja, ne mora da bude na obe dojke. Deluje veoma iscrpljujuće na majku, dovodi do hroničnog umora i otežava joj brigu oko deteta. Simptomi se najčešće javljaju iznenada, prvenstveno osetljivost grudi, pojačana toplota i natečenost, bol ili osećaj pečenja prilikom dojenja. Ovo neprijatno stanje se leči antibioticima, što znači da odmah treba otići lekaru. Poboljšanje se oseti nakon dva dana, ukoliko nije komplikovaniji slučaj.

 

(novosti)