Kuvanje

ZDRAVLJE NA TANJIRU: Laki recepti od lekovite šargarepe

Šargarepa je izuzetno zdravo povrće, u sirovom stanju ukusna grickalica, a u zavisnosti od toga kako se priprema (kuva, peče u rerni ili na grilu, melje, renda…) jede se kao predjelo, salata, glavno jelo, čak i poslastica. Koren joj je slatkasto hrskav, listovi gorki, danas postoji više od 100 sorti ovog povrća u crvenoj, žutoj ili ljubičastoj boji.

Prvi put spominje se u pisanim dokumentima u staroj Grčkoj, pre 2 500 godina, kroz vekove je bila posebno cenjena na području Mediterana, gde je svakodnevno korišćena i kulinarske i medicinske svrhe. Spada u malokalorične namirnice, sadrži 89% ugljenih hidrata, 6% belančevina i 5% masti, ako je redovno jedete apsolutno zadovoljatavte potrebe oraganizam za vitaminima A i K.

Odličan je izvor i celuloze, vitamina C i kalijuma, ima mnogo prirodnog šećera, ali vlakna sprečavaju da se on brzo sintetiše u krvotok. Šargarepa sprečava pojavu tumora, jača imnunitet, nervni sistem i krvne sudove, smanjuje štetni holesterol i poboljšava vid, čisti organizam od toksina, ima svojstva dijuretika i antiseptika, povećava broj crvenih krvnih zrnaca, blagotvorno deluje na jetru. Istraživanja pokazuju da osobe koje svakodnevno jedu ovo povrće imaju 60% manje šanse da dožive srčani udar i da dobiju kataraktu, a 50% da obole od raka bešike, materice, prostate, debelog creva, pluća, grla i jednjaka.

U latinskoj knjizi recepata iz 4. veka pre Nove ere, zabeleženo je da je šargarepa najukusnija kada se skuva i začini solju, limunovim sokom, uljem i kuminom. Nutricionisti smatraju da je zdravije jesti rendanu ili nekoliko minuta kuvanu nego „živu“. Šargarepa je prvo povrće koje je početkom 19. veka proizvedeno u konzervi. Njen ukus najbolje dopunjuju začini poput: peršuna, nane, vlašca, timijana, majorana, muskatnog oraščića, đumbira i karija.

100 grama šargarepe sadrži: 41 kaloriju, 0,93 g proteina, 9,58 g ugljenih hidrata, 88,29 g vode, 0,14 mg vitamin B6, 19,00 mkg vitamin B9, 0,27 mg vitamin B3, 5,90 mg vitamin C, 13,20 mkg vitamin K, 33 mg kalcijuma, 0,30 mg gvo]a, 12 mg magnezijuma, 35 mg fosfora, 320 mg kalijuma, 0,24 mg cinka, 0,14 mg mangana.

Savet

Znak da je šargarepa sveža je čvrst, gladak koren i jarko narandžasta boja. U suprotnom ima ispucalu površinu, meka je i savitljiva, ima tamne mrlje na vrhu. Posle kupovine odsecite zelene delove pre nego što je stavite u frižider, jer će izvući vlagu iz korena i čuvajte je u plastičnoj kesi ili umotanu u papir najviše dve nedelje. Nemojte je držite u blizini jabuka, krušaka ili krompira, jer može da postane gorka.

Začinjena šargarepa

Za 4 osobe: 10 šargarepa srednje veličine, 3 kašike maslinovog ulja, pola kašičice soli, pola kašičice mlevenog bibera, 1 kašičica origana, timijana ili nekog drugog suvog začina.
Zagrejte rernu na 300 stepeni, očistite šargarepu, isecite je uzdužno na polovine. U manju posudu sipajte ulje, so, biber i začine i promešajte sve zajedno. Uvaljajte šargarepu u posudu sa začinima, poređajte je u pleh čije ste dno obložili folijom i pecite 20 minuta dok ne dobije braon nijansu. Kada polutke izvadite iz rerne, poređajte ih na veliki plitak tanjir i prelijte ostatkom začina iz posude. Poslužite dok je vruće.

Glazirano povrće

Za 4 osobe: 700 g malih šargarepa, 2 kašike butera, 2 kašike meda, 1 kašika jabukovog sirćeta, struk peršuna, so i biber po ukusu.
U manju posudu sipajte pola litra vode, očistite šargarepu i kada provri stavite je u vodi. Kuvajte 7 do 10 minuta, izvadite je i isecite na kolutove. U drugoj posudi pomešajte buter sa medom i sirćetom. Šargarepu stavite u tiganj, sipajte malo ulja i pržite je na niskoj temperaturi 2 minuta polako je prelivajući glazurom od butera i meda. Dodajte so i biber po ukusu i dekorišite peršunom. Služite dok je toplo.

Salata zdravlje

Za 2 osobe: 200 g šargarepe, 1 celer srednje veličine, 6 kašika maslinovog ulja, 50 g badema, 1 kašika senfa, 1 kašika meda, sok od pola limuna, so, biber.
Očistite šargarepu i celer i isecite ih na kocke, a badem na četvrtine. U većoj činiji za salatu pomešajte sve sastojke. Stavite u frižider da se povrće dobro ohladi, pa poslužite.

Krem čorba

Za 4 osobe: 500 g šargarepe, 2 kašike maslinovog ulja, 2 šake badema, 1 veća glavica crnog luka, 2 čena belog luka, 1 veći krompir, 3 kašike kisele pavlake, so, biber.

Očistite crni luk i sitno iseckajte, stavite ga u tiganj sa malo ulja i vode da se dinsta na umerenoj temperaturi 10 minuta. Očistite i sitno iseckajte beli luk, šargarepu na kolutove, a krompir na veće kocke. Pomešajte sa lukom u tiganju i dinstajte još pet minuta, dok šargarepa i krompir malo ne omekšaju. U veću šerpu sipajte litar vode da provri, dodajte smesu iz tiganja i na umerenoj temperaturi kuvajte oko 20 minuta. U međuvremenu bademe propržite na tiganju (bez ulja) 2 minuta, pa ih sameljite u blenderu i dodajte u gotovu čorbu zajedno sa solju i biberom. Kada se malo ohladi, začinite sa pavlakom.

(Srećna Žena)