Kuvanje

JELA SA SOJA SOSOM: Savršen dodatak posnoj trpezi (RECEPTI)

Ako trenutno postite ili volite vegetarijansku kuhinju, u jela obavezno dodajte malo soja sosa. Ne samo da će hrana biti ukusnija, već ćete obogatiti ishranu belančevinama kojih ima više u soja sosu nego u mesu.

U zavisnosti do vrste soje sadrži između 37 i 50 procenata proteina, čak dva puta više nego svinjska šnicla! Ovaj preliv je bogat i esencijalnim masnim kiselinama, a pravi je rudnik elektrolita, minerala (fosfora, magnezijuma, cinka, kalijuma, gvožđa) i kompleksa vitamina B. Ovaj začinski preliv potiče iz Azije, u Kini je dodatak jelima više od 2.500 godina, a u Japan je stigao u 6. veku i preko noći dobio počasno mesto na njihovoj trpezi.

U „zemlju izlazećeg sunca“ doneli su ga budistički sveštenici koji su ga obilno dodavali vegetarijanskim jelima kako bi uneli dovoljnu količinu belančevina u organizam. Soja sos se dobija od zrna soje,ekstrakta pšenice i pirinča. Popularnost na Istoku je stekao ne samo zbog specifičnog ukusa, već i zato što jela začinjena soja sosom duže ostaju sveža! Danas postoji mnogo vrsta ovog preliva, u pitanju su varijacije proistekle iz dve osnovne vrste: kineskog i japanskog.

Dok prvi postoji duže od dva milenijuma, drugi je osmišljen tek u 16. veku i ima jaču aromu i boju od kineskog. Soja sos su u Evropu doneli holandski moreplovci u 17. veku, a njegov kiselkast miris i slatko-slani ukus naprečac je osvojio Stari kontinent. Drevni narodi dalekog Istoka soju su smatrali svetom biljkom, zbog njenih lekovitih svojstava. današnja istraživanja pokazuju da to nije beli bez razloga, jer soja u velikoj meri reguliše rad hormona, naročito pomaže ženama u klimaksu.

Njeno dejstvo u organizmu je slično hormonu sreće estrogenu, budi osećaj sreće i zadovoljstva, što blagotvnorno utiče na čitav organizam. Preventivno deluje i kod kancera, naročito raka dojke i prostate, a smanjuje i rizik od osteoporoze. Odličan je dodatak ribi i morskim plodovima, salatama, povrću i mesu na žaru i apsolutno neizbežan začin svakom azijskom specijalitetu.

Supena kašika soja sosa sadrži: 10,8 kalorija, 0,9 mg omega 3 nmanih kiselina, 7 mg omega 6 masnih kiselina, 0,3 g šećera, 1,9 g proteina, 0,7 mg vitamina B3, 3,2 mkg vitamina B9, 6,9 mg vitamina B4, 0,1 mg B5, 23,4 mg fosfora, 7,2 mg magnezijuma, 3,6 mg kalcijuma, 0,4 mg gvožđa.

Savet

Specijalitete u koje dodajete soja sos ne bi trebalo dodatno da solite i dodajete im mnogo začina. Ovaj preliv je dovoljno slan i aromatičan da svakom jelu da poseban ukus, a uz to je veoma jak. Već posle nekoliko zalogaja stvara osećaj sitosti, zato se pšreporučuje osobama koje žele da se oslobode suvišnih kilograma.

Piletina sa kikirikijem

Za 2 osobe: 400 g pilećih fileta, 3 šargarepe srednje veličine, 100 g kikirikija, struk mladog luka, pet kašika svetlog soja sosa, biber po želji. Meso isecite na kocke i pobiberite. Stavite u tiganj i pržite pet minuta na malo butera dok ne porumeni. Dodajte šargarepu koju ste prethodno isekli na kockice i pržite 5 minuta na umerenoj temperaturi neprekidno mešajući. Prelijte soja sosom i ostavite da se krčka 10-ak minuta, dodajte zrna kikirirkija i pržite još pet minuta. Ako želite da jelo bude sočnije sipajte jednu ili dve kašike vruće vode, nikako soja sosa, jer je jak. na kraju isecite mladi luk i pospite po površini kao dekoraciju.

Tajvanska supa sa dagnjama

Za 4 osobe: 1 kg dagnji, struk praziluka, manja glavica crnog luka, 2 čena belog luka, veći komad đumbira, kašika soja sosa, malo peršuna, soli i bibera. Dagnje operite i očistite, odbacite one koje su otvorene. Sitno iseckajte praziluk, crni i beli luk, oljuštite i iseckajte koren đumbira. U veliki lonac stavite dva litra vode da provri, pa sipajte iseckano povrće i kuvati na umerenoj temperaturi 20 minuta. Zatim ubacite dagnje i kuvajte još 5 minuta, odnosno dok se ne otvore. Izvadite školjke iz lonca, iz njih izdvojite meso i vratite u supu, odbacite ljuske i dagnje koje se nisu otvorile. Začinite soja sosom, peršunom, biberom i solju po želju.

Začinjena svinjetina

Za 2 osobe: 500 grama svinjskih šnicli, 4 kašike tamnog soja sosa, biber, origano.
Stavite meso u veći tiganj, dodajte vodu i dinstajte ga 15 minuta dok ne postane meko.Dodajte soja sos, biber i sve dobro promešajte, a na kraju pospite origano.

Povrće na kineski način

Za 4 osobe: 2 veće šargarepe, veći komad đumbira, 2 paprike, 10 šampinjona, 3 struka mladog luka, 1 čen belog luka, 1 dl soja sosa, pet kašika maslinovog ulja, pola kašičice ljute paprike ili prstohvat mlevenog bibera.
Povrće operite, očistite i isecite na krupnije komade, stavite u tiganj, sipakte soja sos i dinstajte na umerenoj temperaturi oko 15 minuta. U veći tiganj sipajte ulje, stavite na ringlu da se dobro zagreje, pa dodajte prvo šargarepu, a posle dva minuta đumbir, zatim papriku i na kraju luk. Čim dodate luk smanjite ringlu i pržite sve zajedno neprekidno mešajući još pet minuta. Pred kraj začinite ljutom paprikom ili biberom.

Krompir sa susamom

Za 2 osobe: 500 g krompir, veći crni luk, dve kašike mačlsinovog ulja, 2 čena belog luka, dve kaike soja sosa, kašika šećera, malo mlevenog bibera i prstohvam semenki susama.
U veći tiganj sipajte ulje, oljuštite krompir i isecite ga na četvrtine. Lada se ulje dobro zagreje stavite krompir u tiganj i pržite sedam, osam minuta, smanjite temperaturu pa dodajte sitno iseckan beli i crni luk i pržite još pet minuta. jelo preliojte soja sosom, začinite šećerom i biberom i krčkaje na nižoj temperaturi još dve, tri minuta. Servirajte u tanjir i dekorišite susamom.

(Srećna žena)