„Zmaj trava“ za jak imunitet

ZBOG jakog, a prijatnog mirisa i ljutkastog ukusa sa primesom gorčine, začin estragon (Artemisia dracunculus) je kod većine Evropljana nezaobilazan u kuhinji.
Koristi se svež i sušen u salatama, jelima od piletine i ćuretine, pikantnim sosovima, supama i varivima, uz divljač, ovčetinu i govedinu. Stavlja se i u turšiju, a posebnu aromu daje senfu i sirćetu.
Ukus estragona se najbolje čuva kada se sveži celi listovi zamrznu u hermetički zatvorenoj kesi. Odleđuju se samo po potrebi, a ovako ostavljeni mogu da se koriste do pet meseci.
Estragon potiče iz Rusije, Mongolije i zapadne Azije, odakle se preselio u bašte Evrope gde je sunčano i toplo. Toplota, inače, pojačava ukus svežeg i suvog estragona. Posebno je cenjen u Francuskoj gde se najviše i gaji, a danas su najpoznatije dve vrste estragona, francuski i ruski.
Biljka je grmolika sa raskošnom krošnjom, raste do 1,2 metra, ima duguljaste listove. U srednjem veku koristila se kao protivotrov kod ujeda zmija, a u arapskim zemljama za lečenje anemije, podsticanja varenja i osvežavanje daha. Zbog izuzetne lekovitosti, zovu je i „zmaj trava“, što se vidi po latinskom nazivu dracunculus koji znači „mali zmaj“.
Estragon je u celosti lekovit i izuzetno aromatičan. Bogat je eteričnim uljem, a u većim količinama ima i gorke materije, tanin kao i nedovoljno istražene kiseline. Poseduje kumarin koji blagotvorno deluje na želudac i eugenol koji umiruje bolove. Obiluje gvožđem, kalcijumom, manganom, kalijumom, magnezijumom, bakrom, cinkom i fosforom, a od vitamina najviše ima vitamina A i C.
Shutterstock
.jpg)
Danas ga narodna medicina primenjuje najčešće u vidu čaja, koji je najdelotvorniji u regulisanju metabolizma. Takođe, ublažava stomačne tegobe, pospešuje apetit i izlučivanje tečnosti iz organizma.
Sa uljem estragona treba biti obazriv i poštovati uputstvo, a pozitivno deluje kod reume, jača imunitet, pospešuje cirkulaciju i olakšava menstrualne tegobe, stimuliše rad mozga, nervnog i endokrinog sistema. Ublažava nadimanje i grčeve u stomaku, a važan je sastojak i narodnih lekova protiv zubobolje. Ovo ulje nikako ne bi smeli da koriste deca i trudnice.
ČAJ PROTIV DEPRESIJE
ČAJ je izuzetno efikasan u čišćenju organizma od nakupljenih toksina, ali i sumornih misli. Priprema se tako što se sa 2,5 dl vrele vode prelije kašika svežih ili osušenih listova estrogena i ostavi da odstoji deset minuta. Čaj se potom procedi i pije, najbolje ujutru na prazan stomak. Pomešan sa kašikom morača i pripremljen na isti način, delotvoran je protiv depresije.
(N0vosti)